Hot

Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Six-speed manual with slipper clutch |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | KYB 43mm inverted front fork with adjustable rebound and preload |
| Rear Suspension | Horizontal back-link shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload, remote preload adjuster |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Petal discs. Dual opposed 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Petal disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.9" w x 43.8" h |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
What type of fuel does a 2025 Honda CBR600RR use?
A 2025 Honda CBR600RR uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2025 Honda CBR600RR fuel capacity?
A 2025 Honda CBR600RR has the fuel capacity of 5 gallons.
How much torque does a 2025 Honda CBR600RR have?
A 2025 Honda CBR600RR has 66 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Honda CBR600RR have?
The 2025 Honda CBR600RR has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CBR600RR have?
The 2025 Honda CBR600RR is equipped with a 599cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CBR600RR?
The 2025 Honda CBR600RR has a wheelbase of 53.9.
What type of engine does the 2025 Honda CBR600RR have?
The 2025 Honda CBR600RR is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Backup camera?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Heated seats?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Android Auto?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Push start?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Navigation?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Leather seats?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Third row seats?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Tow package?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Head up display?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CBR600RR have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CBR600RR is not equipped with Cooled seats.
