
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 30° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,671.4 lbs (758 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 450X use?
A 2026 Honda CRF 450X uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CRF 450X have?
The 2026 Honda CRF 450X has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CRF 450X have?
The 2026 Honda CRF 450X is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 450X have?
The 2026 Honda CRF 450X is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda CRF 450X?
The 2026 Honda CRF 450X has floorplan CRF450XT.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 450X have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 450X is not equipped with Cooled seats.
