
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | KYB 41 mm forks with cartridge damping |
| Rear Suspension | KYB monoshock with linkage and stepped preload adjuster |
| Front Travel | 3.5 in (90 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (73 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | 32-spoke |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.9" w x 43.8" h |
| Rake / Trail | 25.3° / 4" |
| Wheelbase | 59.4 in (1,510 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.2 gal (12.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multi-functional instrument pack with analogue speedometer, odometer, gear position indicator, fuel gauge |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR600RR use?
A 2026 Honda CBR600RR uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CBR600RR have?
The 2026 Honda CBR600RR has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CBR600RR have?
The 2026 Honda CBR600RR is equipped with a 599cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR600RR have?
The 2026 Honda CBR600RR is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Push start?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Cooled seats.
