
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Cast aluminium |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.9" w x 43.8" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 6 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR600RR use?
A 2026 Honda CBR600RR uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CBR600RR have?
The 2026 Honda CBR600RR has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CBR600RR have?
The 2026 Honda CBR600RR is equipped with a 599cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR600RR have?
The 2026 Honda CBR600RR is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda CBR600RR?
The 2026 Honda CBR600RR has floorplan CBR600RRT.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Push start?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR600RR have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR is not equipped with Cooled seats.
