
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic fork 41mm |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload/ |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single semi-floating disc with 2-piston calipers and ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single mm disc with single-piston caliper and ABS |
Tires
| Wheels | Spoked wheels |
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.9" w x 43.8" h |
| Wheelbase | 64.6 in (1,641 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Seat Height | 30.9 in |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 372.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR600RR ABS use?
A 2026 Honda CBR600RR ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CBR600RR ABS have?
The 2026 Honda CBR600RR ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CBR600RR ABS have?
The 2026 Honda CBR600RR ABS is equipped with a 599cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR600RR ABS have?
The 2026 Honda CBR600RR ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda CBR600RR ABS?
The 2026 Honda CBR600RR ABS has floorplan CBR600RAT.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Push start?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR600RR ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR600RR ABS is not equipped with Cooled seats.
