
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiple discs |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Front Suspension | Inverted, telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Rake / Trail | 23.8° |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 359.4 lbs (163 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Analogue/digital |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS use?
A 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS has floorplan TRX420FA2T.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Cooled seats.
