
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | ZF Sachs Fully Adjustable Inverted Telescopic Cartidge Fork |
| Rear Suspension | ZF Sachs Fully Adjustable Piggyback IFP |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast Black with Indy Red Pinstripe. Metzeler Sportec M9 RR tires. |
| Front Tire | 120/70-R19 |
| Rear Tire | 150/70-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Rake / Trail | 25.3° / 4" |
| Wheelbase | 60 in (1,524 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlight, Taillight, Turn Signals |
| Instrumentation | 4 Analog, Digital Tachometer, Odometer, Trip Meter, Engine Temp, Low Fuel Lamp |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS use?
A 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS has floorplan TRX420FA2T.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Cooled seats.
