
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate, wet type, manual release. Magnesium-alloy. |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped, adjustable damping force |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped, adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Floating rotor |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 35 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 3 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS use?
A 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Cooled seats.
