
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Monoshock damper, Pro-Link swingarm |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Rancher use?
A 2026 Honda FourTrax Rancher uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Rancher have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Rancher have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda FourTrax Rancher?
The 2026 Honda FourTrax Rancher has floorplan TRX420TM1T.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Cooled seats.
