
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiple discs. Mechanical, cable-actuated. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm Showa Separate Function front Fork Big Piston (SFF-BP) USD forks |
| Rear Suspension | Monoshock damper with 7 stage adjustable preload |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Wheels | Cast Black with Indy Red Pinstripe. Metzeler Sportec M9 RR tires. |
| Front Tire | 120/70-R19 |
| Rear Tire | 150/70-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.6" w x 59.4" h |
| Seat Height | 31.9 in |
| Rake / Trail | 25.3° / 4" |
| Wheelbase | 60 in (1,524 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 480.6 lbs (218 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED Headlight, Taillight, Turn Signals |
| Instrumentation | 4 Analog, Digital Tachometer, Odometer, Trip Meter, Engine Temp, Low Fuel Lamp |
What type of fuel does a 2024 KTM XC 300 use?
A 2024 KTM XC 300 uses Gas/Oil Injected.
What engine does the 2024 KTM XC 300 have?
The 2024 KTM XC 300 is equipped with a 293cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC 300 have?
The 2024 KTM XC 300 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2024 KTM XC 300 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC 300 have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC 300 have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC 300 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC 300 have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC 300 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC 300 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC 300 have Push start?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC 300 have Navigation?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC 300 have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC 300 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC 300 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC 300 have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC 300 have Tow package?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC 300 have Head up display?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC 300 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC 300 is not equipped with Cooled seats.
