
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.1" w x 85.2" l x 55.1" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 KTM XC 150 W use?
A 2026 KTM XC 150 W uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2026 KTM XC 150 W have?
The 2026 KTM XC 150 W has a drivetrain.
What engine does the 2026 KTM XC 150 W have?
The 2026 KTM XC 150 W is equipped with a 144cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM XC 150 W have?
The 2026 KTM XC 150 W is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 KTM XC 150 W?
The 2026 KTM XC 150 W has floorplan F7175Z3.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Backup camera?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Heated seats?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Android Auto?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Bluetooth?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Keyless entry?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Push start?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Navigation?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Leather seats?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Third row seats?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Tow package?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Head up display?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Cooled seats?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Cooled seats.
