
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 85.8" length |
| Seat Height | 25.7 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 553.3 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2026 KTM XC 250 use?
A 2026 KTM XC 250 uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2026 KTM XC 250 have?
The 2026 KTM XC 250 has a drivetrain.
What engine does the 2026 KTM XC 250 have?
The 2026 KTM XC 250 is equipped with a 249cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM XC 250 have?
The 2026 KTM XC 250 is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 KTM XC 250?
The 2026 KTM XC 250 has floorplan F6375Z5.
Does the 2026 KTM XC 250 have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM XC 250 have Backup camera?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM XC 250 have Heated seats?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM XC 250 have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM XC 250 have Android Auto?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM XC 250 have Bluetooth?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM XC 250 have Keyless entry?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM XC 250 have Push start?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM XC 250 have Navigation?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM XC 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM XC 250 have Leather seats?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM XC 250 have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM XC 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM XC 250 have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM XC 250 have Third row seats?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM XC 250 have Tow package?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM XC 250 have Head up display?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM XC 250 have Cooled seats?
No, the 2026 KTM XC 250 is not equipped with Cooled seats.
