
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, multi-plate assist clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Showa 43mm USD big piston forks, fully adjustable |
| Rear Suspension | Fully adjustable Ohlins twin shocks with piggy back reservoir |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Brembo. 4-piston radial monobloc calipers |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin. 2-piston floating caliper |
Tires
| Wheels | 32-spoke, aluminum rims |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.3" w x 84.6" l x 40.6" h |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
| Rake / Trail | 22.7° / 4" |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.8 gal (14.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 447.5 lbs (203 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 2 year unlimited milage |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 KTM XC 250 F use?
A 2024 KTM XC 250 F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM XC 250 F have?
The 2024 KTM XC 250 F has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM XC 250 F have?
The 2024 KTM XC 250 F is equipped with a 250cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM XC 250 F have?
The 2024 KTM XC 250 F is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM XC 250 F?
The 2024 KTM XC 250 F has floorplan F8175X0.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Backup camera?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Heated seats?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Android Auto?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Bluetooth?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Keyless entry?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Push start?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Navigation?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Leather seats?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Third row seats?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Tow package?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Head up display?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM XC 250 F have Cooled seats?
No, the 2024 KTM XC 250 F is not equipped with Cooled seats.
