
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Six-speed Automatic Dual-Clutch Transmission |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
| Wheels | 8-spoke cast |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.7" w x 42" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 185 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 KTM XC 150 W use?
A 2026 KTM XC 150 W uses Gas/Oil Injected.
What drivetrain does the 2026 KTM XC 150 W have?
The 2026 KTM XC 150 W has a drivetrain.
What engine does the 2026 KTM XC 150 W have?
The 2026 KTM XC 150 W is equipped with a 144cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 KTM XC 150 W have?
The 2026 KTM XC 150 W is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Automatic climate control?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Backup camera?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Heated seats?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Apple CarPlay?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Android Auto?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Bluetooth?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Keyless entry?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Push start?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Push start.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Navigation?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Navigation.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Leather seats?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Wireless phone charging?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Adaptive cruise control?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Wifi hotspot?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Third row seats?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Tow package?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Tow package.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Head up display?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Head up display.
Does the 2026 KTM XC 150 W have Cooled seats?
No, the 2026 KTM XC 150 W is not equipped with Cooled seats.
