
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Multi-plate clutch, Brembo hydraulics |
| Gear Ratios 2nd | 45:16 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 12.2 in (310 mm) |
| Rear Travel | 11.8 in (300 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Front Wheel | Machined Highlights 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machined Highlights 16 in x 3.5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w |
| Wheelbase | 58.8 in (1,493 mm) |
| Rake / Trail | 26.1° |
| Seat Height | 37.6 in (954 mm) |
| Ground Clearance | 14.1 in (359 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.38 gal (9 L) |
| Storage Capacity | 16.2 gal (61.3 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs (372 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Doors: Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 Aprilia Tuono 660 Factory use?
A 2024 Aprilia Tuono 660 Factory uses Gasoline.
What is the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory fuel capacity?
A 2024 Aprilia Tuono 660 Factory has the fuel capacity of 4 gallons.
How much horsepower does a 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have?
A 2024 Aprilia Tuono 660 Factory has 1 horsepower.
How much torque does a 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have?
A 2024 Aprilia Tuono 660 Factory has 67 lb-ft torque.
What engine does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have?
The 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is equipped with a 659cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory?
The 2024 Aprilia Tuono 660 Factory has a wheelbase of 53.9.
What type of engine does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have?
The 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Automatic climate control?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Backup camera?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Heated seats?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Apple CarPlay?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Android Auto?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Bluetooth?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Keyless entry?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Push start?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Push start.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Navigation?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Leather seats?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Wireless phone charging?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Wifi hotspot?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Third row seats?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Tow package?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Head up display?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory have Cooled seats?
No, the 2024 Aprilia Tuono 660 Factory is not equipped with Cooled seats.
