
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Seven-speed automatic DCT, plus reverse and walking mode |
| Gearbox | 7-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.1" w x 80.9" l x 45.1" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 29.3 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 3 year transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
What type of fuel does a 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 use?
A 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 uses Gasoline.
What engine does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have?
The 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have?
The 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Automatic climate control?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Backup camera?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Heated seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Apple CarPlay?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Android Auto?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Bluetooth?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Keyless entry?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Push start?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Push start.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Navigation?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Leather seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Wireless phone charging?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Wifi hotspot?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Third row seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Tow package?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Head up display?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 have Cooled seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Softail Street Bob 114 is not equipped with Cooled seats.
