Hot

Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 44.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 6 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2024 Suzuki GSX-R 750Z use?
A 2024 Suzuki GSX-R 750Z uses Gasoline.
What engine does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have?
The 2024 Suzuki GSX-R 750Z is equipped with a 750cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have?
The 2024 Suzuki GSX-R 750Z is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Automatic climate control?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Backup camera?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Heated seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Apple CarPlay?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Android Auto?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Bluetooth?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Keyless entry?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Push start?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Push start.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Navigation?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Leather seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Wireless phone charging?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Wifi hotspot?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Third row seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Tow package?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Head up display?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Suzuki GSX-R 750Z have Cooled seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-R 750Z is not equipped with Cooled seats.
