Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 43.9" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Honda Rebel 1100 DCT use?
A 2025 Honda Rebel 1100 DCT uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Honda Rebel 1100 DCT fuel capacity?
A 2025 Honda Rebel 1100 DCT has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have?
The 2025 Honda Rebel 1100 DCT has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have?
The 2025 Honda Rebel 1100 DCT is equipped with a 1083cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Rebel 1100 DCT?
The 2025 Honda Rebel 1100 DCT has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have?
The 2025 Honda Rebel 1100 DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda Rebel 1100 DCT?
The 2025 Honda Rebel 1100 DCT has floorplan CMX1100DS.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Backup camera?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Heated seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Android Auto?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Push start?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Navigation?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Leather seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Third row seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Tow package?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Head up display?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Rebel 1100 DCT have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Cooled seats.
