
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Three-spoke cast-aluminum-alloy wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 50.2" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 34.8 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Four analog gauges including step-motor-driven tachometer and speedometer. Round LCD panel includes clock, gear position indicator, S-DMS map indicator, odometer and dual trip meters. |
What type of fuel does a 2023 Segway Powersports Villain use?
A 2023 Segway Powersports Villain uses Gasoline.
What drivetrain does the 2023 Segway Powersports Villain have?
The 2023 Segway Powersports Villain has a drivetrain.
What type of engine does the 2023 Segway Powersports Villain have?
The 2023 Segway Powersports Villain is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Automatic climate control?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Backup camera?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Heated seats?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Apple CarPlay?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Android Auto?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Bluetooth?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Keyless entry?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Push start?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Push start.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Navigation?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Leather seats?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Wireless phone charging?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Wifi hotspot?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Third row seats?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Tow package?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Head up display?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Segway Powersports Villain have Cooled seats?
No, the 2023 Segway Powersports Villain is not equipped with Cooled seats.
