
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 79" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.1 in |
| Ground Clearance | 4 in (101 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | 2 halogen headlamps (55/60-W) |
| Instrumentation | Digital screen. Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
What type of fuel does a 2025 Segway UT10 P use?
A 2025 Segway UT10 P uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Segway UT10 P have?
The 2025 Segway UT10 P has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Segway UT10 P have?
The 2025 Segway UT10 P is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Segway UT10 P?
The 2025 Segway UT10 P has floorplan UT10050F90USA0010.
Does the 2025 Segway UT10 P have Automatic climate control?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Segway UT10 P have Backup camera?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Segway UT10 P have Heated seats?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Segway UT10 P have Apple CarPlay?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Segway UT10 P have Android Auto?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Segway UT10 P have Bluetooth?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Segway UT10 P have Keyless entry?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Segway UT10 P have Push start?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Push start.
Does the 2025 Segway UT10 P have Navigation?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Segway UT10 P have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Segway UT10 P have Leather seats?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Segway UT10 P have Wireless phone charging?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Segway UT10 P have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Segway UT10 P have Wifi hotspot?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Segway UT10 P have Third row seats?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Segway UT10 P have Tow package?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Segway UT10 P have Head up display?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Segway UT10 P have Cooled seats?
No, the 2025 Segway UT10 P is not equipped with Cooled seats.
