
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 27mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shock |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.6" w x 80.5" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 256 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Teryx4 S LE use?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has the fuel capacity of 8 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has 63 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a V Twin engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Cooled seats.
