
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 20.1 in (510 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo. Radial-mount 4-piston monobloc calipers, Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS) |
Tires
| Front Tire | 28/9-15 |
| Rear Tire | 28/11-15 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 42.5" w x 46.1" h |
| Seat Height | 30.1 in (765 mm) |
| Rake / Trail | 79° |
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 516 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS use?
A 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS uses Gasoline.
What is the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS fuel capacity?
A 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS has the fuel capacity of 6 gallons.
How much torque does a 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have?
A 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS has 53 lb-ft torque.
What engine does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have?
The 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is equipped with a 652cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS?
The 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS has a wheelbase of 60.6.
What type of engine does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have?
The 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Push start?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki KLR650 Adventure Adventure ABS is not equipped with Cooled seats.
