
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Eliminator ABS use?
A 2025 Kawasaki Eliminator ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Eliminator ABS?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS has floorplan EL450ASFNN.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Cooled seats.
