Hot

Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Eliminator ABS use?
A 2025 Kawasaki Eliminator ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Eliminator ABS fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Eliminator ABS has the fuel capacity of 3 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
A 2025 Kawasaki Eliminator ABS has 43 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Eliminator ABS?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Cooled seats.
