
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | 6-speed Automatic Dual Clutch Transmission (DTC) |
| Gearbox | Automatic |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 86.1" l x 43.1" h |
| Seat Height | 27.5 in |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2023 Honda Rebel 1100T DCT use?
A 2023 Honda Rebel 1100T DCT uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2023 Honda Rebel 1100T DCT fuel capacity?
A 2023 Honda Rebel 1100T DCT has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT has a drivetrain.
What transmission does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with a 1083cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Honda Rebel 1100T DCT?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Honda Rebel 1100T DCT cooled?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with a Injection. PGM-FI electronic fuel injection. Throttle By Wire. 46mm. fuel system.
What type of starter does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Honda Rebel 1100T DCT compression ratio?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT has a compression ratio of 10.1:1.
What type of front brakes does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100T DCT is equipped with Single disc. ABS. Single-piston caliper. rear brakes.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Automatic climate control?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Backup camera?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Heated seats?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Apple CarPlay?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Android Auto?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Bluetooth?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Keyless entry?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Push start?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Push start.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Navigation?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Leather seats?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Wireless phone charging?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Wifi hotspot?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Third row seats?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Tow package?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Head up display?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Honda Rebel 1100T DCT have Cooled seats?
No, the 2023 Honda Rebel 1100T DCT is not equipped with Cooled seats.
