
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 7.5 in (191 mm) |
| Rear Travel | 7.5 in (191 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.2" w x 42.8" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Honda CB1000 Hornet SP use?
A 2025 Honda CB1000 Hornet SP uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2025 Honda CB1000 Hornet SP fuel capacity?
A 2025 Honda CB1000 Hornet SP has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have?
The 2025 Honda CB1000 Hornet SP has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have?
The 2025 Honda CB1000 Hornet SP is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CB1000 Hornet SP?
The 2025 Honda CB1000 Hornet SP has a wheelbase of 57.3.
What type of engine does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have?
The 2025 Honda CB1000 Hornet SP is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda CB1000 Hornet SP?
The 2025 Honda CB1000 Hornet SP has floorplan CB1000SPS.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Backup camera?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Heated seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Android Auto?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Push start?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Navigation?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Leather seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Third row seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Tow package?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Head up display?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CB1000 Hornet SP have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CB1000 Hornet SP is not equipped with Cooled seats.
