
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston Fork with spring preload, rebound- and compression-damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link® HMAS™ single shock with spring preload, rebound- and compression-damping adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 83.5" l x 43.1" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 32.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
What type of fuel does a 2023 Honda CBR 1000RR Base use?
A 2023 Honda CBR 1000RR Base uses Gasoline.
What is the 2023 Honda CBR 1000RR Base fuel capacity?
A 2023 Honda CBR 1000RR Base has the fuel capacity of 4 gallons.
What transmission does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2023 Honda CBR 1000RR Base has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2023 Honda CBR 1000RR Base is equipped with a 1000cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Honda CBR 1000RR Base?
The 2023 Honda CBR 1000RR Base has a wheelbase of 55.3.
What type of engine does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2023 Honda CBR 1000RR Base is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 Honda CBR 1000RR Base cooled?
The 2023 Honda CBR 1000RR Base is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2023 Honda CBR 1000RR Base is equipped with a Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 48mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors fuel system.
What type of starter does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2023 Honda CBR 1000RR Base is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 Honda CBR 1000RR Base compression ratio?
The 2023 Honda CBR 1000RR Base has a compression ratio of 13.0:1.
What type of front brakes does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2023 Honda CBR 1000RR Base is equipped with Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have?
The 2023 Honda CBR 1000RR Base is equipped with Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Automatic climate control?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Backup camera?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Heated seats?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Apple CarPlay?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Android Auto?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Bluetooth?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Keyless entry?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Push start?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Push start.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Navigation?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Leather seats?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Wireless phone charging?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Wifi hotspot?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Third row seats?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Tow package?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Head up display?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Honda CBR 1000RR Base have Cooled seats?
No, the 2023 Honda CBR 1000RR Base is not equipped with Cooled seats.
