
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 33mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.9 in (99 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Laced Spokes |
| Front Tire | 100/18-19 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.7" w x 52.8" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (491 mm) |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 2.4 gal (9.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda NT1100 DCT use?
A 2026 Honda NT1100 DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda NT1100 DCT have?
The 2026 Honda NT1100 DCT has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda NT1100 DCT have?
The 2026 Honda NT1100 DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Honda NT1100 DCT have?
The 2026 Honda NT1100 DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda NT1100 DCT?
The 2026 Honda NT1100 DCT has floorplan NT1100DT.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Backup camera?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Heated seats?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Android Auto?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Bluetooth?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Keyless entry?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Push start?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Navigation?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Leather seats?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Third row seats?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Tow package?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Head up display?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda NT1100 DCT have Cooled seats?
No, the 2026 Honda NT1100 DCT is not equipped with Cooled seats.
