
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Seat Height | 30 in |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2022 Yamaha Tracer 9 GT use?
A 2022 Yamaha Tracer 9 GT uses Gasoline.
What is the 2022 Yamaha Tracer 9 GT fuel capacity?
A 2022 Yamaha Tracer 9 GT has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2022 Yamaha Tracer 9 GT have?
A 2022 Yamaha Tracer 9 GT has 119 horsepower.
How much torque does a 2022 Yamaha Tracer 9 GT have?
A 2022 Yamaha Tracer 9 GT has 69 lb-ft torque.
What engine does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have?
The 2022 Yamaha Tracer 9 GT is equipped with a 890cc 4-stroke I3 engine.
What is the wheelbase of the 2022 Yamaha Tracer 9 GT?
The 2022 Yamaha Tracer 9 GT has a wheelbase of 59.1.
What type of engine does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have?
The 2022 Yamaha Tracer 9 GT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Automatic climate control?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Backup camera?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Heated seats?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Apple CarPlay?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Android Auto?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Bluetooth?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Keyless entry?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Push start?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Push start.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Navigation?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Navigation.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Leather seats?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Wireless phone charging?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Adaptive cruise control?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Wifi hotspot?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Third row seats?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Tow package?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Tow package.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Head up display?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Head up display.
Does the 2022 Yamaha Tracer 9 GT have Cooled seats?
No, the 2022 Yamaha Tracer 9 GT is not equipped with Cooled seats.
