
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/55-Z17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.1" h |
| Rake / Trail | 23.3° / 4" |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Seat Height | 28.1 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.3 gal (16.3 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2020 KTM Super Adventure 1290 R use?
A 2020 KTM Super Adventure 1290 R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have?
The 2020 KTM Super Adventure 1290 R has a drivetrain.
What engine does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have?
The 2020 KTM Super Adventure 1290 R is equipped with a 1301cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have?
The 2020 KTM Super Adventure 1290 R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Automatic climate control?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Backup camera?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Heated seats?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Apple CarPlay?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Android Auto?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Bluetooth?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Keyless entry?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Push start?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Push start.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Navigation?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Navigation.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Leather seats?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Wireless phone charging?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Adaptive cruise control?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Wifi hotspot?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Third row seats?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Tow package?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Tow package.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Head up display?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Head up display.
Does the 2020 KTM Super Adventure 1290 R have Cooled seats?
No, the 2020 KTM Super Adventure 1290 R is not equipped with Cooled seats.
