
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Hydraulic, wet, multiplate with coil springs, assist slipper cam. Or 7-speed (DCT) Hydraulic, wet, |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. 6-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 3-piston calipers. ABS: |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 46.6" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.3 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 6 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 845 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2023 HONDA REBEL 1100T DCT use?
A 2023 HONDA REBEL 1100T DCT uses Gasoline.
What engine does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have?
The 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is equipped with a 1083cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have?
The 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Automatic climate control?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Backup camera?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Heated seats?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Apple CarPlay?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Android Auto?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Bluetooth?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Keyless entry?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Push start?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Push start.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Navigation?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Leather seats?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Wireless phone charging?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Wifi hotspot?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Third row seats?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Tow package?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Head up display?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT have Cooled seats?
No, the 2023 HONDA REBEL 1100T DCT is not equipped with Cooled seats.
