
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted fork with rebound damping and spring preload adjustability |
| Rear Suspension | Horizontal back-link, stepless rebound damping, adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.6" w x 51.6" h |
| Rake / Trail | 109° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17.03 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 467.5 lbs (212.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2019 Harley-Davidson Road Glide use?
A 2019 Harley-Davidson Road Glide uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2019 Harley-Davidson Road Glide fuel capacity?
A 2019 Harley-Davidson Road Glide has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2019 Harley-Davidson Road Glide have?
A 2019 Harley-Davidson Road Glide has 89 horsepower.
How much torque does a 2019 Harley-Davidson Road Glide have?
A 2019 Harley-Davidson Road Glide has 150 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have?
The 2019 Harley-Davidson Road Glide has a drivetrain.
What engine does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have?
The 2019 Harley-Davidson Road Glide is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2019 Harley-Davidson Road Glide?
The 2019 Harley-Davidson Road Glide has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have?
The 2019 Harley-Davidson Road Glide is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2019 Harley-Davidson Road Glide?
The 2019 Harley-Davidson Road Glide has floorplan FLTRX.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Automatic climate control?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Backup camera?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Heated seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Apple CarPlay?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Android Auto?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Bluetooth?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Keyless entry?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Push start?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Push start.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Navigation?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Leather seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Wireless phone charging?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Wifi hotspot?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Third row seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Tow package?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Head up display?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Harley-Davidson Road Glide have Cooled seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Road Glide is not equipped with Cooled seats.
