
Drivetrain
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Transmission | |
| Clutch | Semi-automatic centrifugal |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake |
| Rear Braking System | Expanding brake |
Tires
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.6" w x 53.9" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Seat Height | 27.2 in (691 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3 gal (11.2 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 463 lbs (210 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
What type of fuel does a 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic use?
A 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic fuel capacity?
A 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
A 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic has 86 horsepower.
How much torque does a 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
A 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic has 148 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic has a drivetrain.
What engine does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic?
The 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic has a wheelbase of 64.2.
What type of engine does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have?
The 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic?
The 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic has floorplan FLHC.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Automatic climate control?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Backup camera?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Heated seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Apple CarPlay?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Android Auto?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Bluetooth?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Keyless entry?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Push start?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Push start.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Navigation?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Leather seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Wireless phone charging?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Wifi hotspot?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Third row seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Tow package?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Head up display?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic have Cooled seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Softail Heritage Classic is not equipped with Cooled seats.
