
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Seven-speed automatic DCT, plus reverse and walking mode |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Overall Vehicle Size | 39.6" w x 58.3" h |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 1,700 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Warranty | 12 months |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT use?
A 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a 903cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Cooled seats.
