
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm Showa telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak® swingarm, 7-way adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-16 |
| Rear Tire | 180/70-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.6" w x 97" l x 58.3" h |
| Seat Height | 26.8 in (680 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 64.8 in (1,645 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted instrumentation |
What type of fuel does a 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT use?
A 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT fuel capacity?
A 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
A 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has 50 horsepower.
How much torque does a 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
A 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has 78 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has a drivetrain.
What engine does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a 903cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has a wheelbase of 64.8.
What type of engine does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT cooled?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a Injection. DFI® 34mm throttle bodies (2), with sub-throttle valves fuel system.
What type of starter does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a Electric starter.
What is the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT compression ratio?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has a compression ratio of 9.5:1.
What type of front brakes does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with Single disc. Hydraulic. front brakes.
What type of rear brakes does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with Single disc. Hydraulic. rear brakes.
What is the floorplan of the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT?
The 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has floorplan VN900DMFNL.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Automatic climate control?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Backup camera?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Heated seats?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Apple CarPlay?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Android Auto?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Bluetooth?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Keyless entry?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Push start?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Push start.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Navigation?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Leather seats?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Wireless phone charging?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Wifi hotspot?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Third row seats?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Tow package?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Head up display?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Cooled seats?
No, the 2021 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Cooled seats.
