
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Six-speed manual with slipper clutch |
| Clutch | Multi-plate wet clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 7.5 in (191 mm) |
| Rear Travel | 7.5 in (191 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single 296mm disc |
| Rear Braking System | Single 240mm disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 110/80-R19 |
| Rear Tire | 150/70-R17 |
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Seat Height | 27.2 in |
| Rake / Trail | 28° / 5" |
| Wheelbase | 60.6 in (1,539 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6.1 gal (23.1 L) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Duration: Transferable, one year included, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited use?
A 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited uses Gasoline.
What drivetrain does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have?
The 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited has a drivetrain.
What engine does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have?
The 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is equipped with a 1802cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have?
The 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Automatic climate control?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Backup camera?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Heated seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Apple CarPlay?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Android Auto?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Bluetooth?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Keyless entry?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Push start?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Push start.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Navigation?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Leather seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Wireless phone charging?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Wifi hotspot?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Third row seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Tow package?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Head up display?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Cooled seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Cooled seats.
