
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 51.2" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2018 BMW K 1600 B use?
A 2018 BMW K 1600 B uses Gasoline.
What is the 2018 BMW K 1600 B fuel capacity?
A 2018 BMW K 1600 B has the fuel capacity of 7 gallons.
How much horsepower does a 2018 BMW K 1600 B have?
A 2018 BMW K 1600 B has 160 horsepower.
How much torque does a 2018 BMW K 1600 B have?
A 2018 BMW K 1600 B has 175 lb-ft torque.
What engine does the 2018 BMW K 1600 B have?
The 2018 BMW K 1600 B is equipped with a 1649cc 4-stroke I6 engine.
What is the wheelbase of the 2018 BMW K 1600 B?
The 2018 BMW K 1600 B has a wheelbase of 67.7.
What type of engine does the 2018 BMW K 1600 B have?
The 2018 BMW K 1600 B is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Automatic climate control?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Backup camera?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Heated seats?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Apple CarPlay?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Android Auto?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Bluetooth?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Keyless entry?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Push start?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Push start.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Navigation?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Navigation.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Leather seats?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Wireless phone charging?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Adaptive cruise control?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Wifi hotspot?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Third row seats?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Tow package?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Tow package.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Head up display?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Head up display.
Does the 2018 BMW K 1600 B have Cooled seats?
No, the 2018 BMW K 1600 B is not equipped with Cooled seats.
