
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Rake / Trail | 79° |
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 use?
A 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 uses Gasoline.
What is the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 fuel capacity?
A 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 has the fuel capacity of 4 gallons.
How much horsepower does a 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have?
A 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 has 94 horsepower.
How much torque does a 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have?
A 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 has 155 lb-ft torque.
What engine does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have?
The 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114?
The 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 has a wheelbase of 66.5.
What type of engine does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have?
The 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Automatic climate control?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Backup camera?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Heated seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Apple CarPlay?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Android Auto?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Bluetooth?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Keyless entry?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Push start?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Push start.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Navigation?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Leather seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Wireless phone charging?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Wifi hotspot?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Third row seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Tow package?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Head up display?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 have Cooled seats?
No, the 2018 Harley-Davidson Softail Fat Bob 114 is not equipped with Cooled seats.
