
Drivetrain
| Transmission | Auto |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 37.8" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
What type of fuel does a 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide use?
A 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide uses Gasoline.
What drivetrain does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have?
The 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide has a drivetrain.
What engine does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have?
The 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have?
The 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Automatic climate control?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Backup camera?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Heated seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Apple CarPlay?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Android Auto?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Bluetooth?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Keyless entry?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Push start?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Push start.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Navigation?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Leather seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Wireless phone charging?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Wifi hotspot?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Third row seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Tow package?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Head up display?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide have Cooled seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Sport Glide is not equipped with Cooled seats.
