
Drivetrain
| Transmission | Chain |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41 mm inverted fork with compression and rebound damping and spring preload adjustability |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with rebound damping and spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 81.3" l x 41.9" h |
| Seat Height | 31.3 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2017 Kawasaki Z900 ABS use?
A 2017 Kawasaki Z900 ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2017 Kawasaki Z900 ABS fuel capacity?
A 2017 Kawasaki Z900 ABS has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS has a drivetrain.
What transmission does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS has a Chain transmission.
What engine does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2017 Kawasaki Z900 ABS?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS has a wheelbase of 57.1.
What type of engine does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2017 Kawasaki Z900 ABS cooled?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a Injection fuel system.
What type of starter does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2017 Kawasaki Z900 ABS compression ratio?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS has a compression ratio of 11.8:1.
What type of front brakes does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS is equipped with Double disc. Floating discs. front brakes.
What type of rear brakes does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2017 Kawasaki Z900 ABS is equipped with Single disc rear brakes.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Automatic climate control?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Backup camera?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Heated seats?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Android Auto?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Bluetooth?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Keyless entry?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Push start?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Navigation?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Leather seats?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Third row seats?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Tow package?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Head up display?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2017 Kawasaki Z900 ABS have Cooled seats?
No, the 2017 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Cooled seats.
