
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | KYB telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Dual Fox® Piggyback Shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Brembo. Floating Rotor. 2 piston caliper |
Tires
| Wheels | Cast Black wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.4" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,640 mm) |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Ground Clearance | 5.9 in (150 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 665 lbs (301.6 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Speedometer, Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 SE ABS is not equipped with Cooled seats.
