
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch. Wet multi-disc, manual. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Showa SFF-BP Fork with Adjustable Compression and Rebound Damping, Spring Preload Adjustability |
| Rear Suspension | Uni-Trak®, Showa Gas-Charged Shock with Adjustable Compression and Rebound Damping, Preload Adjustability |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual semi-floating petal discs. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.6" w x 41.9" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic use?
A 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic fuel capacity?
A 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
A 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic has 48 horsepower.
How much torque does a 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
A 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic has 77 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic has a drivetrain.
What engine does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is equipped with a 903cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic?
The 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic has a wheelbase of 64.8.
What type of engine does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have?
The 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic?
The 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic has floorplan VN900BJF.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Automatic climate control?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Backup camera?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Heated seats?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Apple CarPlay?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Android Auto?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Bluetooth?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Keyless entry?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Push start?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Push start.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Navigation?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Leather seats?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Wireless phone charging?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Wifi hotspot?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Third row seats?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Tow package?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Head up display?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic have Cooled seats?
No, the 2018 Kawasaki Vulcan 900 Classic is not equipped with Cooled seats.
