
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.6" w x 58.3" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT use?
A 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT fuel capacity?
A 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has the fuel capacity of 5 gallons.
How much torque does a 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
A 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has 79 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has a drivetrain.
What engine does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a 903cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT?
The 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT has a wheelbase of 64.8.
What type of engine does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Automatic climate control?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Backup camera?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Heated seats?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Apple CarPlay?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Android Auto?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Bluetooth?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Keyless entry?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Push start?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Push start.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Navigation?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Leather seats?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Wireless phone charging?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Wifi hotspot?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Third row seats?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Tow package?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Head up display?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Cooled seats?
No, the 2015 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Cooled seats.
