
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2015 HONDA PHANTOM Phantom use?
A 2015 HONDA PHANTOM Phantom uses Gasoline.
What is the 2015 HONDA PHANTOM Phantom fuel capacity?
A 2015 HONDA PHANTOM Phantom has the fuel capacity of 4 gallons.
What engine does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have?
The 2015 HONDA PHANTOM Phantom is equipped with a 745cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2015 HONDA PHANTOM Phantom?
The 2015 HONDA PHANTOM Phantom has a wheelbase of 64.6.
What type of engine does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have?
The 2015 HONDA PHANTOM Phantom is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Automatic climate control?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Backup camera?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Heated seats?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Apple CarPlay?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Android Auto?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Bluetooth?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Keyless entry?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Push start?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Push start.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Navigation?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Navigation.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Leather seats?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Wireless phone charging?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Adaptive cruise control?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Wifi hotspot?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Third row seats?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Tow package?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Tow package.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Head up display?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Head up display.
Does the 2015 HONDA PHANTOM Phantom have Cooled seats?
No, the 2015 HONDA PHANTOM Phantom is not equipped with Cooled seats.
