Hot

Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted cartridge fork with adjustable compression damping |
| Rear Suspension | Uni-Trak® gas charged shock with piggyback reservoir with adjustable rebound damping and spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Petal disc with a dual-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc with single-piston caliper |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.6" w x 43.6" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 35.2 in |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 302.1 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | 12 months |
What type of fuel does a 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight use?
A 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight fuel capacity?
A 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight has the fuel capacity of 2 gallons.
How much horsepower does a 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have?
A 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight has 67 horsepower.
How much torque does a 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have?
A 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight has 96 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have?
The 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight has a drivetrain.
What engine does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have?
The 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is equipped with a 1202cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight?
The 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have?
The 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight?
The 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight has floorplan XL1200X.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Automatic climate control?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Backup camera?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Heated seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Apple CarPlay?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Android Auto?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Bluetooth?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Keyless entry?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Push start?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Push start.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Navigation?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Leather seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Wireless phone charging?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Wifi hotspot?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Third row seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Tow package?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Head up display?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight have Cooled seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight is not equipped with Cooled seats.
