
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Dual A-Arm with Stabilizer Bar and 20.5 in (52.07 cm) Usable Travel |
| Rear Suspension | Trailing Arm with Stabilizer Bar and 20 in (50.8 cm) Usable Travel |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminium rims. IRC Grand High Speed tires |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.9" w x 44.5" h |
| Rake / Trail | 121° / 5" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 28.9 in (735 mm) |
| Ground Clearance | 5.9 in (150 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 3 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.87 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 359.4 lbs (163 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | Digital |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 HONDA XR 150L use?
A 2026 HONDA XR 150L uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 HONDA XR 150L?
The 2026 HONDA XR 150L has floorplan XR150LT.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Backup camera?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Heated seats?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Android Auto?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Push start?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Navigation?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Leather seats?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Third row seats?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Tow package?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Head up display?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA XR 150L have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA XR 150L is not equipped with Cooled seats.
