
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Alloy wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.6" w x 59.2" h |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 330.7 lbs (150 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2014 Yamaha Road Star use?
A 2014 Yamaha Road Star uses Gasoline.
What drivetrain does the 2014 Yamaha Road Star have?
The 2014 Yamaha Road Star has a drivetrain.
What engine does the 2014 Yamaha Road Star have?
The 2014 Yamaha Road Star is equipped with a 1670cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2014 Yamaha Road Star have?
The 2014 Yamaha Road Star is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2014 Yamaha Road Star?
The 2014 Yamaha Road Star has floorplan XV17ASEP/C.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Automatic climate control?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Backup camera?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Heated seats?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Apple CarPlay?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Android Auto?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Bluetooth?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Keyless entry?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Push start?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Push start.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Navigation?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Leather seats?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Wireless phone charging?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Wifi hotspot?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Third row seats?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Tow package?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Head up display?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Yamaha Road Star have Cooled seats?
No, the 2014 Yamaha Road Star is not equipped with Cooled seats.
