
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in.travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 50.8" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2014 Yamaha Bolt use?
A 2014 Yamaha Bolt uses Gasoline.
What drivetrain does the 2014 Yamaha Bolt have?
The 2014 Yamaha Bolt has a drivetrain.
What engine does the 2014 Yamaha Bolt have?
The 2014 Yamaha Bolt is equipped with a 942cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2014 Yamaha Bolt have?
The 2014 Yamaha Bolt is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Automatic climate control?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Backup camera?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Heated seats?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Apple CarPlay?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Android Auto?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Bluetooth?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Keyless entry?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Push start?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Push start.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Navigation?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Leather seats?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Wireless phone charging?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Wifi hotspot?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Third row seats?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Tow package?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Head up display?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Cooled seats?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Cooled seats.
