
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Hydraulic. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. ABS. |
Tires
| Wheels | Pirelli Phantom Sportcomp tyres |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.3" h |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 55.3 in (1,405 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 397.9 lbs (180.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
| Lighting | LED Headlight, Taillight, Turn Signals |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2024 Yamaha MT 03 use?
A 2024 Yamaha MT 03 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2024 Yamaha MT 03 fuel capacity?
A 2024 Yamaha MT 03 has the fuel capacity of 4 gallons.
How much torque does a 2024 Yamaha MT 03 have?
A 2024 Yamaha MT 03 has 30 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2024 Yamaha MT 03 have?
The 2024 Yamaha MT 03 has a drivetrain.
What engine does the 2024 Yamaha MT 03 have?
The 2024 Yamaha MT 03 is equipped with a 321cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2024 Yamaha MT 03?
The 2024 Yamaha MT 03 has a wheelbase of 54.3.
What type of engine does the 2024 Yamaha MT 03 have?
The 2024 Yamaha MT 03 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Yamaha MT 03?
The 2024 Yamaha MT 03 has floorplan MT03RB.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Automatic climate control?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Backup camera?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Heated seats?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Apple CarPlay?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Android Auto?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Bluetooth?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Keyless entry?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Push start?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Push start.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Navigation?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Leather seats?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Wireless phone charging?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Wifi hotspot?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Third row seats?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Tow package?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Head up display?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Yamaha MT 03 have Cooled seats?
No, the 2024 Yamaha MT 03 is not equipped with Cooled seats.
