
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 25.6 in |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2014 Yamaha Bolt use?
A 2014 Yamaha Bolt uses Gasoline.
What engine does the 2014 Yamaha Bolt have?
The 2014 Yamaha Bolt is equipped with a 942cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2014 Yamaha Bolt have?
The 2014 Yamaha Bolt is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Automatic climate control?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Backup camera?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Heated seats?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Apple CarPlay?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Android Auto?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Bluetooth?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Keyless entry?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Push start?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Push start.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Navigation?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Leather seats?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Wireless phone charging?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Wifi hotspot?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Third row seats?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Tow package?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Head up display?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Yamaha Bolt have Cooled seats?
No, the 2014 Yamaha Bolt is not equipped with Cooled seats.
